Aalborg Events banner
AALBORG EVENTS • Boulevarden 13 • 9000 Aalborg • events@aalborg.dk
 
 
 
 
Billedgallerier      Videoer      Links     

Sct. Mariæ Skoles Big Band besøger Aalborgs venskabsby Wismar

Sct. Mariæ Skoles Big Band besøger Aalborgs venskabsby Wismar

Fredag d. 15. Oktober 2010 var der fra Sct. Mariæ Skole afgang til Wismar.

Skolens Big Band skulle på tur, og det var nærliggende at besøge en af Aalborgs venskabsbyer i det nordlige Tyskland. Wismar ligger som nogen måske ved i det tidligere Øst Tyskland. Så det var ret spændende at stifte bekendtskab med det nye Wismar, 20 år efter murens fald.

 

Vi havde i forvejen kontaktet Aalborg Events og herigennem fået en kontakt i Wismar. Andreas Nielsen, som er ansat på borgermesterkontoret i Wismar, havde givet tilsagn om assistance under vores besøg. Vi havde brug for overnatning og koncertsteder.

 

Big Bandet ankom til Wismar vandrerhjem den 15. Oktober 2010 kl. 17.00. Vi blev vel modtaget, fik noget rustik tysk vandrerhjemsaftensmad og mødte derefter vores vært for den efterfølgende dag. Det var Michael Grunewald, lederen af  Wismars musikskole.

 

Der skulle spilles tre koncerter om lørdagen - et ret spændende program som Andreas havde fået arrangeret. Første koncert blev spillet lørdag formiddag på rådhuspladsen i Wismar - lige foran vandkunsten og tæt ved rådhuset.  En imponerende plads som ikke er forandret siden 1300-tallet.

 

Der var torvedag, og der samlede sig hurtig en stor flok mennesker for at nyde koncerten. Her hilste vi også for første gang på Andreas. Vi faldt hurtig i snak med folk. De spurgte, hvor vi kom fra, og så kunne vi jo fortælle om Aalborg som venskabsby. Det blev til en fin koncert, og så gik turen i vores bus mod Boltenhagen, et kursted ved Østersøen ca. 30 km. fra Wismar. Solen skinnede, og det blev ligeledes til en flot koncert på kurscenen i Boltenhagen. Folk var meget imødekommende, spurgte til bandet og på et tidspunkt stod der flere hundrede tilskuere. Under koncerten var der flere, der begyndte at danse. En rigtig god oplevelse.

 

Så gik turen hjem til Wismar - der skulle spises aftensmad og gøres klar til sidste koncert på musikskolen i Wismar. Koncerten havde  i forvejen været  annonceret i dagspressen.

Her skulle vi også mødes med Wismars Big Band. Aftalen var, at vi skulle spille først, og så skulle det lokale Big Band tage over. Det blev en rigtig hyggelig og spændende musikaften, som bar præg af gensidig interesse, opbakning og stor imødekommenhed. Efter koncerten var vi ikke i tvivl - Wismars Big Band skulle komme til Aalborg. Det glæder vi os virkelig meget til.

 

Vores sidste dag, søndag, blev en rigtig turistdag. Andreas havde sørget for en guidet tur igennem den flotte Hanseby Wismar. Der var meget historie og mange flotte bygninger, som igennem de senere år var bleven restaureret. En helt fantastisk bykerne som absolut er et besøg værd.  Havneområdet var ligeledes en spændende oplevelse - der er masser af røget fisk, hyggelige steder og en fin atmosfære.

 

Efter byrundturen sagde vi farvel til Andreas og vores guide. Vi måtte endelig komme igen - vi vil være meget velkommen. Bussen ventede allerede på os og opholdet sluttede med en sidste bustur igennem Wismar.

 

Tak til Jette F. Sørensen fra Aalborg Events for etablering af kontakt til Wismar og tak til Andreas Nielsen for det flotte program i Wismar. Mange af os har talt om, at det ikke var sidste gang, vi vil besøge Wismar.

 

Sct. Mariæ Skolen Big Band har haft en virkelig flot oplevelse. Den venlighed og imødekommenhed, som vi oplevede, mødet med en flot by, andre unge musikere som var optaget af samme musikgenre - det var bare godt.

 

Venlig hilsen

Stefan T. Paschke

Formand for big bandets forældrebestyrelse