Aalborg Events banner
AALBORG EVENTS • Boulevarden 13 • 9000 Aalborg • events@aalborg.dk
 
 
 
 
Billedgallerier      Videoer      Links     

JuleRamasjang i Aalborg

JuleRamasjang i Aalborg

DR Big Bandet og Julie Berthelsen rejser ind i landet Ramasjang. Her møder de Signe Lindkvist, Søren Hauch-Fausbøll, Sebastian Klein og Bamse i et brag af en julekoncert, som kan opleves i Odense, København, Aarhus og Aalborg.

JuleRamasjang er en ny dansk juletradition. Her kan familierne på tværs af generationer opleve et festfyrværkeri af kendte julesange blandet med de allerbedste julekalendersange gennem tiderne.

DR Big Bandets mission er at give børn i hele landet suveræne musikalske oplevelser med julemusikken som omdrejningspunkt, og DR Big Bandet garanterer høj standard og hæsblæsende rytmer. Bandet har slået sig sammen med nogle af de helt store stjerner fra Ramasjang, Signe Lindkvist, Sebastian Klein, Søren Hauch-Fausbøll og Bamse, der alle har en enestående evne til at få kontakt med børnene.

"Det er en vigtig opgave for DR Big Bandet åbne døren for børn, så de kan opleve at musik kan være 'håndspillet'. Vi skal vise dem glæden, fascinationen, lyden og mulighederne ved at være god til sit håndværk.  Det vil i den grad også være med til at give Danmarks børn en større musikforståelse - og -glæde", siger Chris Minh Doky, der er kunstnerisk konsulent for DR Big Bandet.

Scenografien understreger sammenhængen med Ramasjang, da Jacob Riising fra en kæmpe storskærm på bagscenen vil holde publikum og medvirkende orienterede om de seneste nyheder om julen i "Gepetto Julenews".

Koncerterne er arrangeret i samarbejdet med Muskelsvindfonden.

JuleRamasjang i Aalborg

Lørdag 17. dec kl. 14.00
Søndag 18. dec kl. 14.00
Aalborg Kongres og kulturcenter

Medvirkende:
DR Big Bandet
Julie Berthelsen
Signe Lindkvist
Søren Hauch-Fausbøll
Sebastian Klein

Billetter: Billetter købes via billetnet.dk eller dr.dk/koncerthuset fra 12. september